Pandemia w dużym stopniu odcisnęła piętno na naszym życiu codziennym – zaczęliśmy spędzać w domach zdecydowanie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Mieszkania to już dla większości z nas nie tylko miejsce dla rodziny oraz przystań do odpoczywania, ale także regularne stanowisko pracy czy nauki w trybie online oraz przestrzeń do realizowania się w aktywnościach, które do tej pory wykonywaliśmy na zewnątrz. Długotrwały czas izolacji sprawił, że stopniowo przyzwyczailiśmy się do tego, że pracujemy, jemy czy relaksujemy się w jednym miejscu. W jakich innych aspektach zmieniło się jeszcze nasze podejście do nieruchomości?
Podział na strefy
Narodziny tego trendu można było zaobserwować już wcześniej, ale to właśnie doświadczenia ostatnich dwóch lat przyspieszyły zmiany w stylu życia, które wprowadziły podział naszych domów na strefy relaksu oraz pracy zdecydowanie różniące się swoim charakterem i funkcją. Idealnie byłoby, gdyby każda z tych stref znajdowała się w oddzielnym pomieszczeniu, ale nie boimy się eksperymentować z przestrzenią nawet w niewielkich mieszkaniach – i tak strefa dzienna obejmująca salon z kuchnią jest zazwyczaj otwarta, aby zachęcać do wspólnych spotkań w gronie rodziny i znajomych. Układ kuchni daje wiele miejsca do popisu – w ciągu dnia ma stać się małym pomieszczeniem do pracy, a wieczorami miejscem do gotowania, serwowania posiłków czy uprawiania kulinarnego hobby. Jest to dużo łatwiejsze, jeśli mamy zachowany tzw. trójkąt roboczy w kuchni. Jak widzimy jedno pomieszczenie może tutaj spełniać nawet kilka równorzędnych funkcji, zwłaszcza gdy mówimy o aranżacji kuchni z wyspą. Strefa prywatna ma charakter intymny i zlokalizowana jest przeważnie w głębi lokalu. Sypialnia ma być naszą oazą, zaś gabinet – miejscem twórczym.
Czy taki rozkład mieszkania zostanie z nami na dłużej?
W przeprowadzonym przez nas badaniu* odnośnie zmian w użytkowaniu swoich mieszkań aż 75% ankietowanych, którzy zdecydowali się przeorganizować swoją domową przestrzeń, stworzyło u siebie powierzchnię biurową. Oprócz tego staraliśmy się zagospodarować nasze balkony i tarasy w taki sposób, aby móc tam znaleźć miejsce do wypoczywania (jak odpowiedział nam co czwarty badany). Ta część mieszkania zmieniła się niemalże w dodatkowe pomieszczenie! Zdecydowana większość potwierdziła również, że zmiany te zostaną z nami na dłużej, co wpisuje się w filozofię Archicomu, która zakłada funkcjonalne mieszkanie jako przestrzeń oferującą ergonomię i wygodę użytkowania poprzez jak najbardziej komfortowe wnętrza.
Jak chcemy mieszkać?
Jako mieszkańcy chcemy także większej liczby pomieszczeń – obecnie w ofercie na rynku wrocławskim przeważają mieszkania trzypokojowe. Jeszcze dwa lata temu deweloperzy chętniej budowali mieszkania o mniejszej liczbie pokoi, ale z drugiej strony przed wybuchem pandemii większość z nas nie zakładała, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zamierza zmienić miejsce zamieszkania. W naszym badaniu taką gotowość zadeklarowało aż 61% respondentów. Dążymy do tego, aby mieszkać lepiej, wygodniej, bardziej ekonomicznie i ekologicznie. Przy wyborze własnego M zwracamy uwagę już nie tylko na metraż i cenę, ale również na funkcjonalność, bliskość natury (również w warunkach miejskich) oraz łatwość dostępu do infrastruktury komunikacyjnej, zakupowej czy rozrywkowej.
Bliskość zieleni i stref wypoczynku
Pandemia zmusiła nas do spędzania czasu wolnego we własnym mieszkaniu bądź najbliższej okolicy. Zmieniając swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, zaczęliśmy odkrywać i doceniać, co oferuje nam własna dzielnica. Nic zatem dziwnego w tym, że mamy sporo pomysłów, jak uczynić ją jeszcze bardziej przyjazną dla mieszkańców, bo przez nieregularnie pojawiające się obostrzenia szukamy możliwości zajęć, które nie zostaną zamknięte z dnia na dzień. I tak wolne tereny zarówno w centrum, jak i na peryferiach miasta nasi respondenci chcieliby przeznaczyć przede wszystkim na ogrodowe strefy wypoczynku. Na drugim miejscu znajdują się elementy związane z aktywnością sportową. Widzimy również istotność takich miejsc jak place zabaw dla dzieci oraz specjalne strefy dla psów.
Jak widać, zmiany są spore i być może nieodwracalne. Nie zmieniło się jedno – idea perspektywicznego myślenia o przestrzeni. Projekty i mieszkania Archicomu mają
służyć jako przemyślane rozwiązania na lata, które dzięki swojej uniwersalności i funkcjonalnym układom dopasują się do aranżacji różnych styli życia. Test, który przeszły w okresie ostatnich dwóch lat, zdały celująco.
Więcej o tym, jak mieszkamy i jak chcielibyśmy mieszkać w barometrze „Dobrze mieszkać”.