+37
Co może oznaczać standard wykończenia mieszkania. cz 1 z 3
Co może oznaczać standard wykończenia mieszkania.
Obok ceny, lokalizacji i projektu istotnym czynnikiem decyzyjnym przy zakupie mieszkania jest oferowany przez dewelopera standard wykończenia mieszkania. Nadal podstawowym standardem na naszym rynku pierwotnym jest tzw. „standard deweloperski”. Chyba już wszyscy deweloperzy, informując klienta o standardzie wykończenia, posługują się tym pojęciem. Ponieważ nie obowiązuje ścisła definicja czy przepisy określające zakres wykończenia objętego mianem „standardu deweloperskiego”, a jedynie kształtuje się on przez rozwój rynku i potrzeby nabywców, warto uważnie przyjrzeć się, jak dany deweloper interpretuje pojęcie standardu deweloperskiego. Występują bowiem istotne różnice w zakresie wykończenia oraz rodzaju wykorzystanych materiałów i ich jakości. Dotyczą one nie tylko samego lokalu mieszkalnego, ale też całego budynku i zagospodarowania terenu. To, w jakim stanie oddawane jest mieszkanie i budynek, czy posiada i jakie posiada dodatkowe elementy wykończenia wyróżniające je od innych ofert na rynku, ma wpływ na cenę lokalu. Ważna jest więc ocena wszystkich tych elementów, by uniknąć w przyszłości zaskoczenia i odczuwać pełną satysfakcję z dokonanego wyboru.
Co to jest „standard deweloperski”
„Standard deweloperski” odnosi się do zakresu wykończenia lokalu mieszkalnego kupowanego od dewelopera, objętego ceną sprzedaży. W takim stanie mieszkanie zostanie przekazane klientowi do dalszego, indywidualnego wykończenia. Podstawowy standard określany jako deweloperski oznacza zazwyczaj otynkowane ściany, czasami z malowaniem, posadzki w postaci wylewek cementowych stanowiących podkład pod podłogi, parapety wewnętrzne, drzwi wejściowe do mieszkania, osprzęt elektryczny, rozprowadzone instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną, centralnego ogrzewania z grzejnikami, gazową (jeśli gaz jest wykorzystywany w mieszkaniu), niskoprądową. Nowe mieszkanie przekazywane przez dewelopera w standardzie deweloperskim, aby było możliwe do zamieszkania, wymaga całkowitego wykończenia przez klienta, a więc pomalowania, położenia kafli, paneli lub parkietu, wykończenia łazienek, tj, wyposażenia w armaturę sanitarną i biały montaż oraz wyposażenia kuchni w meble i sprzęt.
Niektórzy deweloperzy dodatkowo oferują w standardzie drzwi wewnętrzne, rolety na parterze lub we wszystkich oknach, zamiast zwykłych drzwi wejściowych – wzmocnione lub antywłamaniowe, wideodomofon, również dodatkowe instalacje teleinformatyczne, określając swój standard jako „podwyższony standard deweloperski”.
„Standard deweloperski” nie zawsze ten sam
Pojęcie „standardu deweloperskiego” funkcjonuje w powszechnym obiegu i niemal każdy potencjalny kupujący wie, czego może się spodziewać, odbierając lokal od dewelopera. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne niuanse, które mają wpływ na jakość i ocenę całej oferty. Standard ten nie zawsze oznacza to samo. Różnice występują nie tylko w zakresie prac objętych umową sprzedaży, czyli oferowanych w cenie zakupu lokalu, ale też w zastosowanych materiałach wykończeniowych i ich jakości. Zanim więc zdecydujemy się na wybór inwestycji, warto przeanalizować ją pod kątem oferowanego zakresu i standardu wykończenia. Upewnić się, co u konkretnego dewelopera oznacza „standard deweloperski”, a za co ewentualnie trzeba będzie dopłacić lub wykonać we własnym zakresie. Dopiero mając takie porównanie ofert różnych deweloperów, jesteśmy w stanie właściwie ocenić relację między proponowanym zakresem i jakością wykończenia a ceną lokalu oraz dokonać właściwego wyboru. Zdarza się, że w tej samej cenie można znaleźć towar lepiej i w pełniejszym zakresie wykończony.
Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się zatem z załącznikiem do umowy zawierającym opis techniczny, określającym szczegółowo zakres wykończenia i rodzaj użytych materiałów a nawet opis i zakres funkcjonowania poszczególnych instalacji. Prośmy więc dewelopera o przedłożenie nam i omówienie opisu wykończenia lokalu tak, byśmy mieli jasność sytuacji oraz możliwość określenia ostatecznej ceny zakupu a w konsekwencji – obiektywnego porównania różnych ofert. Jeśli proponowany zakres i rodzaj wykończenia nie do końca nam odpowiada, warto spytać o możliwość rezygnacji z niektórych elementów bądź wysokość dopłaty do wykończenia wykraczającego poza zakres umowy.
Bądźmy w kontakcie
Bądźmy w kontakcie
Archicom w mediach społecznościowych
Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.