Skip to main content

Poradnik: 7 kroków do własnego M

Planujesz zakup mieszkania, ale nie wiesz, od czego zacząć? Chcesz, by wszystko przebiegło szybko i sprawnie? Dowiedz się, jak w 7 prostych krokach przygotować się do zakupu własnego M na rynku pierwotnym.

Zanim przejdziesz przez kolejne kroki, zastanów się, w jakim momencie życia jesteś i co planujesz w najbliższej przyszłości. To pomoże Ci lepiej przygotować się do tej decyzji. Zaczynamy!

W programie

  1. Dlaczego lokalizacja Twojego przyszłego mieszkania ma znaczenie? patrz: Krok 1
  2. Po co planować wolny czas w nowym miejscu jeszcze przed zakupem? patrz: Krok 2
  3. Czy dostęp do usług w okolicy wpłynie na cenę Twojego mieszkania w przyszłości? patrz: Krok 3
  4. Dlaczego sprawdzenie dzielnicy na żywo to naprawdę dobry pomysł? patrz: Krok 4
  5. Jak sprawdzić dewelopera? patrz: Krok 5
  6. Co jest ważne przy projektowaniu wnętrza nowego M? patrz: Krok 6
  7. Na co zwrócić uwagę w umowie z deweloperem? patrz: Krok 7


KROK 1. WYBIERZ LOKALIZACJĘ

Kupno mieszkania to nie tylko decyzja o metrażu czy idealnym układzie pomieszczeń, to także miejsce na mapie miasta. Wybór między 100 m2 na przedmieściach a 60m2 w centrum w tej samej cenie może wydawać się łatwy. Jednak jeśli przyjdzie Ci wybierać między 40 minutami a 2 godzinami na codzienne dojazdy do pracy – co wybierzesz? Czasem w tym pojedynku wygrywa „lokalny patriotyzm” i zwykłe przywiązanie do dobrze znanej Ci części miasta. Jeśli jednak celujesz w nowy adres, wcześniej poznaj dzielnicę, w której chcesz zamieszkać.

  • W pierwszej kolejności sprawdź, jak daleko jest do centrum. Czy na pewno możesz się do niego dostać komunikacją miejską lub koleją? Nawet jeśli masz auto, nie zawsze będzie ono najszybszą opcją dotarcia do celu.
  • Następnie, oszacuj, ile czasu zajmie Ci podróż do pracy, a jeśli masz dzieci – także do szkoły lub przedszkola.
  • Sprawdź na żywo lub z mapą, do ilu ważnych punktów w okolicy szybko dojdziesz pieszo. Jak blisko jest sklep spożywczy, park, przychodnia, apteka czy bankomat.
  • Jeśli wolisz poruszać się po mieście na rowerze, zwróć uwagę na to, czy osiedle jest dobrze skomunikowane rowerowo, a ścieżki wpięte w system tras miejskich.

Otrzymasz wówczas stan na „tu i teraz”. Możesz jednak pójść o krok dalej i sprawdzić, jak to miejsce zmieni się w przyszłości. Pomogą Ci w tym plany zagospodarowania przestrzennego dostępne w urzędach miasta, strona internetowa rady osiedla, czy grupy lub fora lokalnych społeczności. Spróbuj się też dowiedzieć, czy deweloper angażuje się w życie mieszkańców i wspiera ich inicjatywy. ­W Archicomie znajdziesz wiele przykładów takiej współpracy. To właśnie z wrocławianami tworzymy nowe lokalizacje, jak Swojczycki Park Czarna Woda czy Park na Kępie Mieszczańskiej. Dla nich i dla miasta oddajemy nowe drogi, ścieżki rowerowe, zieleń miejską, odnawiamy tereny zielone i miejsca z historią jak Centrum Sztuki Piekarnia.

  • Spoiler alert! Dobrą lokalizację docenisz także przy ewentualnej sprzedaży mieszkania, to jeden z tych czynników, który wpływa na cenę nieruchomości.

KROK 2. ZAPLANUJ CZAS WOLNY

Gdy masz już na oku mieszkanie w lokalizacji, która pozwoli Ci oszczędzić czas na dojazdach i codziennym ogarnianiu rzeczywistości, pomyśl o… przyjemnościach. Życie to nie tylko praca i obowiązki, fajnie jest mieszkać w miejscu, które dostarczy nam wiele opcji na spędzanie wolnego czasu poza domem. Z naszymi podpowiedziami łatwiej zweryfikujesz, czy wybrana okolica umożliwi Ci spędzanie czasu, tak jak lubisz, bez ruszania się do innych części miasta.

Zacznij od sprawdzenia, CZY:

  • w pobliżu osiedla nie brakuje zieleni, może być to park, polana rekreacyjna, szukaj też naturalnych wód i terenów nadrzecznych;
  • w okolicy działają obiekty sportowe typu klub fitness, siłownia, basen, boisko;
  • w pobliżu nie brakuje miejsc dla dzieci, a na terenie osiedla – placu zabaw;
  • w bliskiej okolicy działa restauracja, kawiarnia, może znajdzie się też kino lub teatr;
  • w najbliższym otoczeniu przebiegają trasy rowerowe, biegowe i spacerowe;
  • a na terenie samej inwestycji powstaną nowe miejsca rekreacji, jak np. klub z bilardem, strefą barową lub chillout roomem.

Dobry deweloper, już na etapie wyboru terenu pod budowę, bierze to pod uwagę. Jeśli za rogiem jest park, zainwestuje w infrastrukturę sportową, a jeśli go nie ma – zadba, by mieszkańcy mieli własną zieleń. Tam, gdzie to możliwe otworzy osiedlę na naturę. Zadba też o połączenie nowego miejsca z miastem, np. przedłużając osiedlowe ścieżki rowerowe w sieć miejską. Tak w Archicomie podchodzimy do  projektowania osiedli – tworzymy miejsca, gdzie możesz mieszkać, odpoczywać i korzystać z rozrywek.

KROK 3. SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ USŁUG

Nic tak nie napędza życie dzielnicy jak usługi! Strefa gastronomiczna, supermarket, kino, kawiarnia, bank, klub fitness, barber, kosmetolog – im więcej na wyciągnięcie ręki, tym lepiej, większy komfort i na pewno oszczędność czasu. Przyszłościowo także wielki plus do wartości mieszkania.

Zanim więc zmienisz adres, sprawdź, czy w wybranej lokalizacji znajduje się dobrze wyposażony sklep osiedlowy lub większy market. Pamiętaj też o dostępie do przychodni lekarskiej i lokalnej apteki, bo takie miejsca zawsze warto mieć w bliskim otoczeniu. Jeśli lubisz jeść na mieście lub zamawiać jedzenie z dostawą, a może po prostu skoczyć czasem po aromatyczną kawę na wynos – zobacz, co oferuje okolica i ile czasu zajmie Ci dojście do tych wszystkich punktów. Sprawdź, gdzie znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Myśl przyszłościowo, nawet jeśli teraz przychodnia, szkoła czy przedszkole wydają Ci się mało istotne, to w przypadku powiększenia rodziny mogą okazać się kluczowe.

Co jeśli miejsce, o którym myślisz dopiero powstaje? Tutaj z pomocą przychodzi deweloper. Skontaktuj się z nim i sprawdź w dokumentacji osiedla, jakie lokale usługowe są planowane.

KROK 4. ZOBACZ NA WŁASNE OCZY

Jesteś coraz bliżej celu! W kolejnym kroku sprawdź na żywo, jak możesz mieszkać – wybierz się na „wizję lokalną”. Zarezerwuj sobie czas, sporządź listę miejsc, które chcesz zobaczyć, wydrukuj mapę i zaznacz na niej najważniejsze punkty. Zaplanuj trasę, najlepiej pieszą, dzięki temu nic Ci nie umknie.

Jak optymalnie wykorzystać ten czas? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek:   

  •  na miejsce podjedź autem, rowerem, tramwajem lub autobusem – sprawdź, ile Ci to zajmie,
  • oszacuj czas potrzebny na dojazd do pracy,
  • wróć innym środkiem transportu,
  • poszukaj ważnych punktów w okolicy – sklepów, przychodni, aptek – zobacz, czy dojdziesz do celu w krótkim czasie,
  • podpytaj mieszkańców o okolicę i najbliższe sąsiedztwo,
  • zwróć uwagę na jakość dróg, oświetlenie jezdni, ścieżki pieszo-rowerowe, wszystko, co wpływa na bezpieczne poruszanie się,
  • rób zdjęcia i notatki, nagrywaj, gdy tylko jest taka możliwość – pamięć bywa ulotna, a własna „dokumentacja” to zawsze coś, do czego możesz wrócić.

Przede wszystkim – nie spiesz się! Zwiedzanie okolicy możesz w każdej chwili powtórzyć, dzięki temu lepiej zrozumiesz nowe otoczenie. Kiedy poczujesz, że wiesz już wystarczająco dużo, czas na wizytę na budowie. Umówi ją dla Ciebie doradca. O bezpieczeństwo na terenie budowy zadba kierownik budowy, ale zależy ono także od Ciebie, dlatego pamiętaj o kilku zasadach:

  • załóż obuwie na płaskiej podeszwie, za kostkę, najlepiej o antypoślizgowym podbiciu,
  • noś kask – zapewnia go deweloper,
  • poruszaj się wyłącznie w towarzystwie kierownika budowy lub wyznaczonego przez niego inżyniera,
  • uważaj na nierówną nawierzchnię, pracujące maszyny, kable i deski.

Zanim wybierzesz się na miejsce, najlepiej sprawdź, jak to wygląda w praktyce. Film z wizyty na budowie znajdziesz na naszym kanale:

KROK 5. SPRAWDŹ DEWELOPERA

To bardzo ważne, gdzie inwestujesz pieniądze (sprawdź, w co warto inwestować w 2021), dlatego zanim podpiszesz umowę, sprawdź dewelopera, który realizuje Twoje przyszłe osiedle. Szukaj tylko stabilnych i bezpiecznych rozwiązań, dzięki temu unikniesz rozczarowań i niepotrzebnego stresu. Jak się do tego zabrać? Jak zawsze z pomocą przychodzi Internet, znajdziesz w nim naprawdę wiele informacji bez ruszania się z fotela:

  • na początek odwiedź stronę www dewelopera i przejrzyj historię jego inwestycji;
  • sprawdź, czy posiada „Certyfikat dewelopera”, otrzymują go jedynie rzetelne firmy o ugruntowanej pozycji na rynku i ze stabilną sytuacją ekonomiczną;
  • upewnij się, czy inwestor jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) i czy jest nagradzany za swoją działalność;
  • szukaj opinii z pierwszej ręki, znajdziesz je na grupach społecznościowych i forach mieszkańców;
  • poszukaj też informacji na temat sposobu finansowania inwestycji i tego, jak deweloper może Cię wesprzeć w tym procesie.

W ocenie dewelopera pomoże Ci też doradca klienta. Umów się z nim na spotkanie, pamiętaj, że to do niczego nie zobowiązuje, a na pewno pozwoli Ci zdobyć dodatkowe informacje, takie jak:

  • sprawozdanie finansowe firmy – rzetelny deweloper prowadzi przejrzystą politykę finansową i bez problemów udostępni dane potwierdzające stabilną sytuację ekonomiczną,
  • prospekt informacyjny – znajdziesz w nim m.in. kluczowe informacje o deweloperze, jego sytuacji prawno-finansowej, a także interesującej Cię nieruchomości,
  • katalog inwestycji – dowiesz się z niego, co wyróżnia wybrane osiedle, poznasz zaplecze usługowe i korzyści lokalizacji.

W Archicomie idziemy o krok dalej i zachęcamy przyszłych mieszkańców, by na żywo sprawdzili nasze dotychczasowe inwestycje, od wielu lat będące częścią miasta. To powinno być standardem. W trakcie takiego spaceru szybko ocenisz, jak architektura zmienia się w czasie, czy dobrze się starzeje. Wykorzystaj tę okazję do rozmowy z mieszkańcami, dowiedz się, jak im się mieszka i czy polecają wybranego przez Ciebie dewelopera.

KROK 6. POSTAW NA FUNKCJONALNOŚĆ WNĘTRZA

Wiesz już, w jakim miejscu chcesz zamieszkać, ale nadal zastanawiasz się, czy wybrane M na pewno pasuje do Twoich potrzeb i stylu życia? To dobry moment, by odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań. Zacznijmy od tego, czy kupujesz mieszkanie na lata czy może traktujesz je „przejściowo” i już teraz wiesz, że w przyszłości zmienisz je na większe. Będziesz mieszkać w pojedynkę czy szukasz idealnego lokum dla rodziny? Masz dzieci, a może dopiero planujesz? Dużo czasu spędzasz w domu czy raczej w nim bywasz? Gotujesz we własnej kuchni czy częściej jesz na mieście? Taka analiza może pomóc Ci nie tylko w wyborze wielkości mieszkania – w końcu ważniejsza od metrażu jest jego funkcjonalność.

Funkcjonalne, dobrze zaprojektowane mieszkanie ułatwi Ci przygotowanie się na scenariusze, które przynosi życie. Możliwość szybkiego przearanżowania, adaptacji do potrzeb, multifunkcyjności pomieszczeń, docenili dziś ci, dla których mieszkanie w krótkim czasie stało się jednocześnie strefą home office, zdalnej szkoły czy jedynym bezpiecznym miejscem na odpoczynek i ładowanie baterii.

W Archicomie od lat stawiamy na mieszkania, w których klient wykorzystuje każdy m2, z przestronnym salonem, ustawnymi sypialniami, ergonomiczną kuchnią z zachowaniem zasady „trójkąta roboczego” i kompaktowym przedpokojem. Każde pomieszczenie jest tak zaprojektowane, by ułatwiać komunikację i przechowywanie rzeczy. Tak uniwersalna i dobrze przemyślana przestrzeń zyskuje na wartości z czasem.

Zaprojektuj mądrze każdy m2

  • Kuchnia – osobna czy łączona z salonem? Aneks kuchenny to całkiem rozsądna opcja dla osób, które rzadko jadają w domu, a kuchnię traktują bardziej jak przedłużenie salonu i „najlepsze miejsce na imprezy”. Choć nie zawsze wybór jest aż tak oczywisty, osobna kuchnia lepiej sprawdzi się przy dużych metrażach. Szczególnie u osób, które lubią w spokoju przyrządzać posiłki i traktują tę przestrzeń jak ich prywatne królestwo i serce domu. Niezależnie od tego, na jaki wariant Ty się zdecydujesz, pomyśl o stole – to bardzo uniwersalny mebel, może pełnić funkcję jadalni, dodatkowego miejsca do pracy, nauki czy rozwijania pasji.
  • Sypialnia i łazienka to dla wielu najbardziej prywatne pomieszczenia w mieszkaniu, szczególnie jeśli jest ono podzielone na strefę dzienną i nocną. Sama sypialnia nie musi służyć wyłącznie do spania i wypoczynku. Jeśli pracujesz zdalnie, a nie masz miejsca na osobny gabinet, zaplanuj w niej miejsce do pracy – wygodne krzesło i biurko, które po godzinach zamienisz w toaletkę. Powinna się tu też znaleźć pojemna szafa lub wnęka pełniąca funkcję garderoby. Jeśli jesteś młodym rodzicem, pomyśl o pokoju dziecięcym w sąsiedztwie sypialni. W łazience szukaj rozwiązań, które ułatwią dzielenie jej z innymi domownikami, może być to np. podwójna umywalka czy wanna z funkcją kabiny prysznicowej.
  • Taras, balkon, ogródek? Pomyśl o dodatkowej prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu, idealnej na złapanie oddechu i przyjemny poranek z kubkiem kawy. Takie rozwiązania na pewno docenisz podczas home office. Na tym etapie zastanów się też, czy nie potrzebujesz windy, komórki lokatorskiej lub zadaszonego miejsca parkingowego.

KROK 7. WEŹ POD LUPĘ UMOWĘ

Spróbuj przemyśleć funkcjonalność swojego przyszłego mieszkania. Podpowiedzią może być lista rzeczy, które dziś przechowujesz gdzie indziej albo takie, o których marzysz, a teraz z braku miejsca ich nie realizujesz. Gromadź inspiracje, zapisuj zdjęcia, pomogą Ci w tym media społecznościowe jak np. Pinterest czy Instagram, magazyny i vlogi wnętrzarskie  –  kopalnie pomysłów na aranżację. Dzięki dobremu przygotowaniu dużo łatwiej będzie Ci rozmawiać o projekcie z doradcą w salonie lub architektem wnętrz.

Gratulacje, jesteś już na finiszu! Przed Tobą trudna decyzja, ale nie czekaj z nią w nieskończoność. Dla własnego komfortu wcześniej zapoznaj się ze wzorcem umowy z deweloperem.  Jeśli coś nie jest jasne, pytaj. Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany odpowiedzią, poproś o pomoc prawnika.

Na co warto zwrócić uwagę?

  • czy umowa ma pozytywną opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
  • jasne określenie przedmiotu umowy
    – numer mieszkania i pomieszczeń przynależnych wraz z opisem i powierzchnią,

    – szczegółowo rozpisany w formie załącznika standard wykończenia mieszkania i nieruchomości wspólnej oraz rzut lokalu mieszkalnego;
  • określenie ceny zakupu
  • z podziałem na elementy składowe oraz warunki płatności,
    – sprawdź, czy deweloper gwarantuje cenę ostateczną, czy też zakłada możliwość jej zmiany w trakcie realizacji umowy,

    – firmy zorientowane na klienta są elastyczne, dostosują płatności do indywidualnych potrzeb i możliwości kupującego;
  • wiążące terminy
    – konkretne daty: zakończenia budowy, odbioru mieszkania, podpisania aktu notarialnego,

    – sprawdź, czy terminy mogą zostać przesunięte i na jakich warunkach;
  • normę liczenia powierzchni;
  • procedury odbioru mieszkania
    – powinna zawierać możliwość wejścia na budowę, kontroli postępów prac i wglądu do dokumentacji projektowej,

    – zadbaj, aby znalazł się w niej zapis o możliwości odbioru mieszkania przy świetle dziennym w obecności niezależnego inspektora budowlanego;
  • warunki rękojmi i gwarancji
    – kodeks cywilny narzuca obowiązek wprowadzenia rękojmi, natomiast gwarancja leży w gestii dewelopera,

    – zwróć uwagę na jej warunki i zasady usuwania usterek;
  • kary umowne
    – zwróć uwagę, czy umowa przewiduje równość stron,

    – przykładowo, kary umowne za nieterminowe oddanie mieszkania przez dewelopera powinny być adekwatne do kar za opóźnienie płatności przez klienta;
  • zmiany aranżacyjne
    – sprawdź, jakie są możliwości wykonania zmian, ich koszt, zakres, sposób i termin ich rozliczenia;
  • warunki odstąpienia klienta od umowy
    – na jakich warunkach, w jaki sposób i w jakim terminie zwrócone zostaną środki, czy wiążą się z tym potrącenia i kary finansowe;
  • umowa administracyjna
    – to ona określa koszty utrzymania mieszkania i nieruchomości wspólnej, które będziesz ponosić po odbiorze mieszkania.

W Archicomie prościej

Wszystkie etapy masz już za sobą? Teraz już tylko formalności dzielą Cię od wymarzonego M! Okazuje się, że proces zakupu mieszkania wcale nie musi być trudny, jeśli dobrze się do niego przygotujesz. Kluczem jest sprawna organizacja i wsparcie ekspertów. Dobry deweloper ułatwi Ci ten proces, oferując doradztwo kredytowe i pomoc na kolejnych etapach.

W Archicomie oferujemy nasze wsparcie i fachowe doradztwo zarówno w wyborze mieszkania, jak i na każdym etapie procesu zakupu:

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie