Skip to main content

Lokalizacja – na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie (cz. 3/3)

Dziś trzecia i ostatnia cześć naszego minicyklu o wyborze najlepszej lokalizacji. Tym razem  podpowiemy, m.in. jakie różnice powinniśmy wziąć pod uwagę kupując mieszkanie dla siebie a na wynajem. Mamy nadzieję, że wszystkie przedstawione przez nas uwagi będą pomocne i pozwolą na kupno lokalizacji idealnie dopasowanej do potrzeb.

Inaczej rozpatrujemy temat wyboru odpowiedniej lokalizacji nabywając nieruchomość jako lokum na własny użytek, inaczej – inwestując. Kupując dla siebie patrzymy przez pryzmat naszych preferencji, przyzwyczajeń, marzeń. Chcemy by miejsce, w którym zamieszkamy spełniało nasze indywidualne potrzeby, ale też posiadało atuty ułatwiające i uprzyjemniające nam codzienne życie. Położenie z dala od hałasu miejskiego, z możliwością szybkiej i sprawnej komunikacji z ważnymi dla nas punktami w mieście, w otoczeniu zieleni, w kameralnej zabudowie, na zorganizowanym osiedlu – to zalety gwarantujące nam spokój i wypoczynek. Ciężko jednak w dużym mieście pogodzić te atuty z dostępnością do bogatej infrastruktury czy z centrum miasta – niejednokrotnie komfort taki wymaga zainwestowania większej ilości środków pieniężnych. Często trzeba pójść na kompromis, wyważając, które aspekty na danym etapie życia są dla nas najważniejsze i bezwzględnie konieczne, a które występują jako wartości dodane.

W celach inwestycyjnych, czyli jak dobrze ulokować pieniądze
Jeśli chcemy inwestować pamiętajmy, że ważny jest nie tylko korzystny wybór mieszkania, które stanowić ma lokatę kapitału. Kluczową sprawą jest jego właściwa lokalizacja. Atrakcyjne mieszkanie w zaniedbanym budynku lub nowoczesny budynek w kiepskiej dzielnicy z pewnością stanowić będą mniejszą wartość niż towar uwzględniający jednocześnie oba elementy. Najbardziej zyskownym okaże się z pewnością lokal usytuowany w nowoczesnym obiekcie, dodatkowo w prestiżowej dzielnicy. Kupując mieszkanie w celach inwestycyjnych oceniamy lokalizację jako źródło zysku w przyszłości. Aby osiągnąć jak największy zysk warto wybierać budynek o wysokim standardzie położony w prestiżowych dzielnicach, w miarę możliwości jak najbliżej centrum, z łatwą dostępnością do kompleksowej infrastruktury usługowej, najlepiej budynek w klasie apartamentowca, z widokiem na panoramę miasta. Takie mieszkanie jest atrakcyjne do wynajmu, a minusy wynikające ze zgiełku miejskiego nie stanowią tak wielkiej w tym przypadku uciążliwości. Łatwiejsze i zyskowniejsze będzie również wynajęcie tak usytuowanego lokalu i korzystniejsza jego sprzedaż. Inwestując więc w zakup nieruchomości warto na początek zastanowić się nad właściwym jej ulokowaniem, tak by w przyszłości osiągnąć możliwie największy zysk. Dobra lokalizacja, a więc uwzględniająca szereg elementów stanowiących o jej atrakcyjności, pozwoli na uzyskanie wyższej kwoty w przypadku wynajęcia mieszkania, a przede wszystkim w momencie jego zbycia. Pod kątem przyszłego zysku ze sprzedaży nieruchomości należy analizować zalety lokalizacji. Warto zatem zainwestować obecnie większą sumę pieniędzy w mieszkanie lepiej usytuowane, gdyż przełoży się to na szybszy i wyższy wzrost jego wartości w porównaniu do lokalu o nawet takim samym standardzie, lecz w gorszej lokalizacji. Pamiętajmy, że najszybciej zyskują na wartości atrakcyjne nieruchomości położone w dobrych lokalizacjach.

Atrakcyjność lokalizacji a cena mieszkania
Lokalizacja warunkuje określoną cenę danego lokalu – im bliżej centrum lub w atrakcyjnej i prestiżowej dzielnicy, tym większa wartość usytuowanej w takim miejscu nieruchomości. To samo mieszkanie położone w różnych dzielnicach jest zdecydowanie inaczej wyceniane. Na cenę mieszkań ma wpływ dostępność komunikacji oraz łatwość dojazdu do centrum miasta. To jak postrzegana jest dana dzielnica, a co za tym idzie – jaka jest wartość położonej tam nieruchomości, często wynika też z aktualnej mody na dany rejon. Mieszkania lub domy w dzielnicach uchodzących za modne są w zdecydowanie wyższej cenie. Wartość danej lokalizacji podnoszą nowe realizowane inwestycje. To one zmieniają często oblicze danej dzielnicy i jej postrzeganie przez nabywców. Warto wykazać się w tej dziedzinie odpowiednia wyobraźnią i wiedzą.  Obszary mniej znane lub uchodzące dotąd za mało atrakcyjne dzięki nowym przedsięwzięciom są coraz lepiej postrzegane przez rynek, zyskując na popularności. Zakup działki przez dobrego dewelopera na takich terenach może więc znacząco podnieść wartość okolicznych terenów dla przyszłych inwestorów po wybudowaniu przez niego nowego osiedla. Wypromowanie danego terenu poprzez realizację nowoczesnego osiedla pociąga za sobą wzrost ceny mieszkań tam zlokalizowanych. Może mieć miejsce również sytuacja odwrotna, kiedy przygasa blask danej dzielnicy. Uchodząca dotąd za prestiżową, może stracić na wartości ze względu np. na trudności komunikacyjne, budowę autostrady w bliskim sąsiedztwie, zakładu przemysłowego czy rozbudowy lotniska lub po prostu brak planów zagospodarowania, co uniemożliwia jej rozwój. Warto zatem spojrzeć perspektywicznie na daną lokalizację, uwzględniając plany związane z danym obszarem i zainwestować w lokal na takim terenie, który w przyszłości ma szansę rozwoju. Dobra lokalizacja jest w stanie znacznie zwiększyć wartość mieszkania.

Dobra lokalizacja jako wartość
Z zakupem mieszkania i wyborem odpowiedniej lokalizacji wiąże się wiele dodatkowych korzyści. W zależności od przeznaczenia nabywanego lokum, są to inne grupy wartości. Jeśli wybieramy lokalizację jako miejsce naszego przyszłego zamieszkania wartością jest nasze zadowolenie, satysfakcja z właściwego wyboru, samopoczucie i komfort – zyskujemy szereg korzyści niematerialnych. Wybierając z perspektywą osiągnięcia zysku, mamy na uwadze przede wszystkim wartość czysto materialną w postaci korzystnej lokaty kapitału. Dobry wybór mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji zapewnia dodatkowo odpowiedni status społeczny oraz prestiż, jak również poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc kupujemy dla siebie warto spojrzeć na mieszkanie jako naszą wizytówkę i też pod tym kątem rozpatrywać wybór właściwej lokalizacji.

 

Bądźmy w kontakcie

Bądźmy w kontakcie

Archicom w mediach społecznościowych

Jesteśmy tam gdzie Ty. Obserwuj nas, żeby zawsze wiedzieć, co nowego planujemy.

Archicom w obiektywie